czwartek, 25 kwietnia 2019

Szkoła branżowa. Dobry wybór?

  





Szkoła branżowa zastąpiła zasadniczą szkołę zawodową, w której w ciągu trzech lat można było zdobyć zawód. Obecnie jest to szkoła dwustopniowa. Pierwszy stopień pozwala zdobyć zawód - kwalifikację, drugi - daje wraz ze zdobyciem drugiej kwalifikacji - tytuł technika i po zdaniu matury możliwość podjęcia studiów i uzyskania wykształcenia wyższego.


Nauka trwa w sumie 5 lat (3 + 2). W trakcie nauki uczniowie zdobywają obok wiedzy teoretycznej umiejętności zawodowe, pracując jako pracownicy młodociani. Jest to korzystne dla tych osób, które chcą szybko wejść na rynek pracy (można już po 3 latach nauki) oraz zdobyć praktyczne umiejętności w zawodzie. Inne typy szkół nie dają takich możliwości.


Biorąc pod uwagę obecne tendencje na rynku pracy, gdzie poszukuje się fachowców w wielu branżach, szkoła branżowa jest dobrym rozwiązaniem.

Możliwość kontynuowania nauki po szkole pierwszego stopnia jest również szansą dla tych, którzy mają potrzebę zdobycia wykształcenia. Łączenie pracy z nauką daje im sporą przewagę nad tymi, którzy wchodzą na rynek pracy po wielu latach nauki w szkołach ogólnokształcących i brak im doświadczenia i wielu kompetencji, które można zdobyć wykonując pracę "na żywo".



Warto dobrze przemyśleć decyzję o wyborze szkoły. W szkole branżowej od pierwszego dnia jesteśmy już pracownikiem w konkretnym, wybranym przez siebie zawodzie. Oczywiście, można próbować zmienić zawód w trakcie nauki, podobnie, jak zmienia się go w wielokrotnie w życiu zawodowym. Jednak poświęcenie czasu na zastanowienie, rozmowę z doradcą, nauczycielem na temat własnych predyspozycji zawodowych, zainteresowań, możliwości psychofizycznych, pozwoli uniknąć rozczarowań i frustracji.




W Zespole Szkół Budowlanych wybór zawodu pozostawiamy uczniom. Jest duży. Obecnie zawody przyporządkowane zostały do 32 branż.  


Do najbardziej popularnych zawodów wybieranych w ZSB należą: mechanik pojazdów samochodowych, fryzjer, sprzedawca, kucharz, cukiernik, magazynier - logistyk, murarz-tynkarz, stolarz i inne. Uczniowie, poza nauką zawodu, mają możliwość udziału w wielu atrakcjach sportowych, wycieczkach, konkursach, w wolontariacie i szkoleniach. Często osiągają sukcesy w dziedzinach związanych z wybranym zawodem. Wielu jest zadowolonych z dokonanego wyboru szkoły.








Brak komentarzy:

Prześlij komentarz